Dünya Veteriner Hekimler Günü 2022 - Tema Duyurusu

Dünya Veteriner Hekimler Günü 2022 - Tema Duyurusu

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ile Küresel Hayvan Sağlığı Birliği bu seneki temayı duyurdu
 
"Veteriner Hekimlerin Zorluklar Karşısında Güçlendirilmesi"
 
“30 Nisan 2022'de kutlanacak olan 2022 Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün, veteriner hekimlerin hayvan, insan ve çevre sağlığına katkılarını kutlamak için bir fırsat olduğunu belirtti. Veteriner hekimlik son derece ödüllendirici bir uğraştır. Hayvanları hastalıktan korumak, acı çekebilen ancak iletişim kuramayanları korumayı gerektirir. Veteriner hekimlerden, bu hayvanların sesi ve onların refahına kendini adamış bir savunucusu olduğunu garanti etmeleri istenmektedir.
 
Veteriner hekimler, bu yükün fiziksel ve zihinsel olarak yorucu olabileceğinin farkındadırlar. Stres, tükenmişlik ve diğer sağlık sorunları, özellikle pandemi döneminde son yıllarda artmış,  ayrıca veteriner hekimler de tıpkı hastaları gibi, kişisel sağlık ve zindeliklerini sürdürmek için uygun araçlara ve desteğe ihtiyaç duyarlar.
 
Sağlıklı hayvanlar, sağlıklı savunucular gerektirir. Güçlü veteriner hekimler, uygulamalarında meydana gelebilecek günlük zorluklar ve krizlerin üstesinden gelmek için daha donanımlıdırlar.  Bununla birlikte, dayanıklılık yalnızca bireysel veteriner hekimler tarafından tesis edilemez. Yeterli eğitim, öğretim, rehberlik ve meslektaş dayanışmasını sağlamak için dernekler, kurumlar ve hükümetler tarafından uygun destek gerektirir. Ayrıca, veteriner hekimlerin karşılaştığı zihinsel ve fiziksel yükleri ve daha fazla destek sağlama fırsatlarını daha iyi anlamak için süregelen araştırmaları gerektirir. 2022 Dünya Veteriner Hekimler Günü, veteriner hekimlerin, veteriner derneklerinin ve diğerlerinin veteriner dayanıklılığını güçlendirmeye yönelik çabalarını kutlayacak ve bu önemli amaca dikkat çekecektir.